Menu Zamknij

Jak dobrać słupki do ogrodzenia?

Słupki ogrodzeniowe stanowią podstawę i szkielet każdego ogrodzenia. To one zapewniają nośność elementów, z których składa się ogrodzenie, a więc od nich zależy trwałość całej konstrukcji.

Czym się kierować przy wyborze słupków? W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę rodzaj i wysokość ogrodzenia oraz ukształtowanie terenu. Dopiero później skupić się na estetyce. Słupek powinien dobrze wyglądać, ale przede wszystkim być praktyczny i funkcjonalny, gdyż pełni istotną rolę w utrzymaniu całości ogrodzenia na swoim miejscu.

Rodzaje słupków

Wyróżniamy kilka rodzajów słupków ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Najbardziej popularne są słupki metalowe, ale można także spotkać słupki murowane lub kamienne, betonowe i drewniane.

Słupki metalowe

To najbardziej popularne słupki o bardzo szerokim zastosowaniu. Pasują zarówno do siatki leśnej, siatki ogrodzeniowej, paneli jak i drewnianego lub kutego ogrodzenia. Słupki dobrej jakości, które będą odporne na wilgoć i warunki atmosferyczne powinny być dodatkowo ocynkowane. Zazwyczaj wykonywane są z profili stalowych prostokątnych lub okrągłych o różnej grubości. Dla profili prostokątnych najczęściej spotkamy wymiary: 60x40mm, 40x40mm, 50x50mm, 60x60mm, 80x80mm 100x100mm dla okrągłych fi38, fi42, fi48, fi60. Grubości ścianek zwykle mają 1,25mm, 1,5mm, 2mm lub 3mm.

Słupki murowane i kamienne

Tego rodzaju słupki są czasochłonne i wymagające w montażu. Aby powstały należy zakupić materiał i zaangażować murarza, by takie słupki wykonał na naszej posesji. Między słupki wstawia się zwykle drewniane lub metalowe przęsła ze sztachet lub elementy kute .

Takich słupków nie można kupić od ręki tak jak słupków metalowych, betonowych czy drewnianych. Są jednak dużo mocniejsze, trwalsze, nie wymagają konserwacji, prezentują się bardziej elegancko i są uznawane za dużo atrakcyjniejsze wizualnie. Chociaż to oczywiście kwestia gustu. W parze z jakością idzie cena, która jest wyższa niż w przypadku innych rodzajów słupków. Słupki murowane i kamienne cieszą się największą popularnością przy ogrodzeniach domów jednorodzinnych.

Słupki drewniane

To najbardziej ekonomiczne rozwiązanie stosowane obecnie głównie do siatki leśnej. Najtańszą opcją są tzw. stemple budowlane. To drewniane kołki wykorzystywane w szalunkach stropowych budynków. Można je dostać w większości składów z drewnem i świetnie sprawdzą się przy montażu siatki leśnej. Wystarczy przymocować do nich siatkę skoblami. Tego typu słupki jak i siatka leśna najczęściej są stosowane jako ogrodzenie tymczasowe.

Słupki drewniane są wykorzystywane także do drewnianych ogrodzeń ze sztachetek lub gotowych przęseł. W takim przypadku są one jednak z lepszej jakości drewna, bardziej oheblowane i zaimpregnowane, aby dobrze się prezentowały i były bardziej wytrzymałe. Wadą drewnianych słupków w jest konieczność ich regularnej konserwacji, by zachowały piękny wygląd i trwałość.  

Słupki betonowe

Stosowane najczęściej do ogrodzeń z płyt betonowych lub jako bardziej trwała alternatywna słupków drewnianych do siatki leśnej. Słupki do ogrodzenia betonowego zwykle są w rozmiarze 12x12cm i charakteryzują się specjalnymi rowkami na jednym z boków, w które wsuwa się płyty betonowe. Natomiast słupki do siatki leśnej mają specjalne otwory, przez które można przewlec drut do mocowania siatki. Słupki betonowe mają tę zaletę, że są odporne na warunki atmosferyczne – nie korodują i nie trzeba ich konserwować. Są też łatwe w montażu.

Wysokość słupków

Słupki (oprócz tych murowanych) osadza się w ziemi i betonuje, by trwale je zakotwiczyć. Głębokość, na jakiej powinny znajdować się w ziemi zależy od wielu czynników, głównie jednak od rodzaju podłoża. Najczęściej słupek osadza się w ziemi na ok. 50-60cm.

Jeśli słupki chcemy umieścić na podłożu betonowym lub na kostce brukowej wówczas należy zastosować specjalne stopy przykręcane i kotwione chemicznie do betonu, na które nakładamy słupki. W takim przypadku wysokość słupka powinna być tylko nieco wyższa od całego ogrodzenia.

Wybór odpowiednich słupków ogrodzenia nie jest łatwym wyborem, ale w firmie MATECH pracują specjaliści, którzy chętnie pomogą dobrać odpowiednie rozwiązanie do indywidualnych potrzeb klienta!