Menu Zamknij

Na czym polega obróbka metali?

Obróbka metali to proces, który polega na zmianie właściwości metalu. W obecnych czasach, przy zaawansowanej technologii możliwości obróbki metalu są ogromne. Dzięki specjalistycznemu sprzętu, wykonawcy są w stanie wykonać naprawdę wiele.
Metal to jeden z ważniejszych surowców nowoczesnej cywilizacji. Obecnie każda doświadczona osoba, posiadająca odpowiedni sprzęt jest w stanie bez większego problemu podjąć się obróbki wielu wybranych surowców. Należy jednak pamiętać, że profesjonalna obróbka zostanie uzyskana tylko dzięki profesjonalnemu sprzętu. Dzięki temu, jest możliwość uzyskania niemal każdej właściwości metalu.

Podział obróbki metali

Obróbka chemiczna i obróbka cieplno-chemiczna

Obróbka cieplno-chemiczna to proces polegający na poddaniu konkretnego materiału pod działanie wysokiej temperatury, przy jednoczesnym wykorzystaniu związków chemicznych w celu uzyskania odpowiedniego efektu. Takie zabiegi wykonuje się w uzyskaniu lepszej odporności metalu.

W przypadku obróbki cieplnej, metal poddaje się działaniu wysokiej temperatury bez używania dodatkowych środków chemicznych. W tej metodzie wykorzystuje się między innymi stabilizowanie, hartowani i wyżarzanie. Obróbkę cieplną stosuje się najczęściej w przypadku zmiany właściwości stali. Należy jednak dodać, że sprawdzi się także w czasie pracy z niektórymi innymi metalami.

Obróbka plastyczna

Metoda ta ma na celu odkształcenie metali przy pomocy wybranych metod. Polega głównie na zmianie struktury gładkości i właściwości metalu. W obróbce plastycznej, surowiec można jednak zmieniać zarówno na ciepło jak i na zimno. Do najpopularniejszych metod zaliczyć możemy tłoczenie, kucie i gięcie.

Obróbka mechaniczna (skrawanie)

Obróbka mechaniczna przy użyciu techniki skrawania metalu umożliwia dowolne obrabianie tego surowca w celu uzyskania pożądanego wymiaru. Używa się do tego specjalistycznych narzędzi. Do technik skrawania metalu zaliczyć możemy : szlifowanie, frezowanie i toczenie metalu.

Obróbka metali w obecnych czasach

Wraz z rozwojem technologii na rynku pojawiają się regularnie nowe urządzenia i maszyny, które umożliwiają dokładniejszą i szybszą obróbkę metali. Obecnie możliwości są tak rozwinięte, że jeszcze kilkanaście lat temu, nikt nie pomyślał, że pojawią się takie możliwości. Dzisiejsza technologia umożliwia znacznie sprawniejszy proces obróbki metalu bez większych problemów. Firmy posiadające nowoczesny sprzęt są w stanie zaoferować najwyższej jakości materiały, przygotowane w najdrobniejszych szczegółach i odporne na korozję, która wywoływana jest licznymi zjawiskami atmosferycznymi i innymi czynnikami, które wpływały na jej długotrwałość.