Menu Zamknij

Ogrodzenie panelowe – na co zwrócić uwagę?

Ogrodzenie panelowe składa się z gotowych segmentów, zarówno paneli jak i podmurówki. Jest to prosty, stosunkowo tani i przede wszystkim szybki sposób na zamontowanie ogrodzenia. Wytworzone w zakładzie produkcyjnym elementy są przewożone do klienta i na miejscu składane w jedno ogrodzenie.

Przed zakupem ogrodzenia warto dowiedzieć się z czego ogrodzenie się składa, jakie rozwiązania stosuje się przy montażu i jakie parametry mają poszczególne elementy ogrodzenia. Ułatwi to znacznie wybór odpowiednich materiałów.

Od czego zacząć?

Na wstępie należy zmierzyć działkę w miejscu, gdzie planujemy ogrodzenie oraz zastanowić się nad wysokością całego ogrodzenia. Jeśli nie chcemy podmurówki, wówczas wysokość ogrodzenia będzie tożsama z wysokością panela. Tak więc jeśli chcemy, by nasze ogrodzenie miało wysokość ok. 1,5m wówczas wybieramy panel h1,53 Decydując się na podmurówkę czy to betonową czy z prefabrykatów musimy wziąć pod uwagę jej wysokość przy wyborze panela. Przykładowo chcąc ogrodzenie wysokie na ok. 1,5m z podmurówką możemy wybrać panel h1,33m i podmurówkę wysoką na 20cm.   

Panel

Myśląc o ogrodzeniu panelowym w pierwszej kolejności skupiamy się na panelu. Jest to największa powierzchniowo część ogrodzenia i od jej wyboru zależy jak będzie prezentowała się całość. Na co zwrócić uwagę wybierając panele? O tym można przeczytać tutaj.

Słupek    

Do ogrodzenia panelowego najczęściej wybierane są słupki metalowe z profila 60×40. Oczywiście można zastosować inny rodzaj słupków i dzieje się tak zwykle wtedy, gdy zmieniamy ogrodzenie, a stare słupki są w dobrym stanie i nie chcemy ich zmieniać. Więcej o słupkach ogrodzeniowych można przeczytać tutaj.

Podmurówka

Podmurówka pełni przede wszystkim funkcję stabilizacyjną, wzmacnia konstrukcję i zwiększa wytrzymałość, choć nie jest niezbędna. Kiedy możemy z niej zrezygnować? Na prostym i stabilnym terenie oraz wtedy, kiedy ogrodzenie jest stosunkowo lekkie np. ogrodzenie panelowe, ogrodzenie z siatki.

Zastosowanie podmurówki ma wiele zalet: oprócz stabilizacji poprawia estetykę ogrodzenia, uszczelnia ogrodzenie od dołu, dzięki czemu nie przejdą pod nim małe zwierzęta, zapobiega osuwaniu się ziemi, jeśli linia ogrodzenia przebiega blisko urwiska.

Są dwa rodzaje podmurówki ze względu na sposób jej tworzenia: lana w formie zalewanego fundamentu lub prefabrykowana w formie gotowych desek betonowych.

Ta druga opcja jest tańsza i przede wszystkim łatwa w montażu. Lany fundament natomiast dużo lepiej się sprawdzi na nierównym, niestabilnym podłożu.

Więcej o podmurówce można przeczytać tutaj.

Akcesoria

Do ogrodzenia panelowego oprócz słupków i panela, potrzebujemy kilka drobnych elementów. Na słupki powinniśmy założyć zaślepki, aby woda nie wlewała się do profila. Mogę one być zewnętrzne lub wewnętrzne. Te ostatnie są bardziej estetyczne, ale mogą gorzej chronić przed przeciekaniem. Natomiast do zamontowania przęseł do słupka konieczne są obejmy. Jak sama nazwa wskazuje obejmują one słupek i podtrzymują panel. Mogą być startowe, przelotowe jak i kątowe. Jeśli panel chcemy przytwierdzić do muru można użyć uchwyt w kształcę litery „u”, który przywiercamy do wybranej powierzchni