Jakie panele ogrodzeniowe są najlepsze? Co ciekawe Panele ogrodzeniowe na naszym rynku pojawiły się dopiero około 2002 roku i produkowało je zaledwie kilka firm. Dopiero z czasem popyt na panele wzrósł przez co na rynku pojawiło się coraz więcej producentów.
Co idzie za pojawieniem się producentów – zmianie uległa także cena. Ta wraz z pojawieniem się łatwiejszego dostępu do produktu stała się stosunkowo niższa niż na początku. Z tego powodu producenci zaczęli także dostarczać do sprzedaży panele ogrodzeniowe wykonane z różnych materiałów. W tym artykule podpowiemy Państwu jaki typ paneli wybrać. Najważniejszymi czynnikiem jest między innymi materiał z którego został wykonany produkt. Musi posiadać on długoletnią gwarancję i być odpowiednio zabezpieczony przed korozją. Warto zapytać o to ewentualnego sprzedawcy, który na pewno pomoże swoim doświadczeniem.
Czy wszystkie panele ogrodzeniowe są takie same?
Może się wydawać, że jeden typ panelu u każdego producenta robiony jest dokładnie tak samo. Niestety jest to duży błąd. Wytrzymałość mechaniczna, jakość wykonania, odporność na czynniki atmosferyczne, łatwość montażu – wszystkie te cechy mają istotny wpływ na jakość i trwałość paneli ogrodzeniowych. Dzięki wykonaniu najwyższej jakości ogrodzenia mają długoletnią gwarancje, a to przy zakupie ma kolosalne znaczenie.
W trakcie poszukiwania odpowiednich paneli warto przygotować sobie krótką listę, którą należy się kierować przy zakupie. Pod lupę należy wziąć również zastosowanie paneli i miejsce w którym mają się znaleźć. Niektóre idealnie nadawać się będą przy zakładach przemysłowych, a jeszcze inne przy osiedlu czy wokół domu jednorodzinnego. Na pewno przed zakupem należy dokładnie rozważyć wszystkie wymienione aspekty, czyli:
- Technologia wykonania panelu ogrodzeniowego,
- Elementy i materiały z jakiego został wykonany panel,
- Walory estetyczne,
- Okres gwarancji,
- Dodatkowe akcesoria,
- Stosunek ceny do jakości.
Rodzaje paneli
Szerokość
Standardowo panele mają szerokość 2,5m. Niektóre firmy mają także w ofercie panele o długości 3m. Jeśli panel jest za długi na nasze potrzeby można go uciąć na odpowiednią długość. Co zrobić jednak w sytuacji, gdy panel jest za krótki lub w danym miejscu potrzebujemy go przedłużyć? Wówczas stosujemy specjalne spinki, którymi łączymy dwa panele i zaciskamy zaciskarką.
Wysokość
Na rynku dostępne są panele o różnych wysokościach od 60cm do nawet 2,5m. Jaką wysokość wybrać? Wszystko zależy od gustu i potrzeb, ukształtowania terenu oraz tego czy planujemy podmurówkę czy nie.
Najczęściej wybierane panele do domów prywatnych mają wysokość h123cm, h133cm i h153cm. Jeśli chcemy, by ogrodzenie miało na przykład ok. 1,5m wówczas należy wybrać panel o wysokości 1,53h. Gdy planujemy podmurówkę, trzeba wziąć pod uwagę jej wysokość. I tak na przykład przy podmurówce wysokiej na 30cm wystarczy panel wysoki na 123cm, natomiast niższa na 25cm wymaga wyższego panela h133cm.
Grubość drutu
Zazwyczaj producenci oferują dwie grubości drutu fi4 i fi5. Grubość drutów poziomych i pionowych jest taka sama. W marketach budowlanych można znaleźć również panele o grubości fi3. Choć ich cena może być bardziej atrakcyjna trwałość i wytrzymałość takich paneli jest dużo niższa od paneli fi4 i fi5. Tak więc oszczędność będzie pozorna – ogrodzenie z cienkiego panela będzie mało odporne na warunki atmosferyczne i szybciej ulegnie zniszczeniu lub będzie wymagało konserwacji. Minimalna grubość panela zapewniająca trwałość ogrodzenia to 4mm.
W sprzedaży są także panele, gdzie druty poziome są grubsze niż druty pionowe. Występują one zazwyczaj w dwóch wariantach 8x6x8 lub 6x5x6. Zatem drut pionowy ma grubość fi5 lub fi6, natomiast druty poziome 6mm lub 8mm. Są to panele bez przetłoczeń czyli 2D.
Ilość przetłoczeń
Ze względu na ilość przetłoczeń wyróżniamy panele 2D lub 3D.
Panel 2D to panel prosty, składający się z pojedynczego drutu pionowego i podwójnego poziomego.
Panel 3D jak sama nazwa wskazuje jest to panel wielowymiarowy. Trójwymiar tworzą wzdłużne wygięcia drutu w kształcie litery V u dołu i u góry na całej szerokości panela. Im wyższe ogrodzenie tym przetłoczeń jest więcej. Przetłoczenia wpływają nie tylko na estetykę paneli, ale przede wszystkim na ich stabilność i wytrzymałość.
Wielkość oczek
Standardowa wielkość oczek u producentów paneli to 50x200mm przy ilości drutów 50 lub 51. W marketach budowlanych możemy jednak znaleźć także panele o oczkach 80×200, 75×200, 55×200, 80×225, gdzie ilość drutów jest mniejsza np. 48. Warto więc wybierając panele zwrócić uwagę czy niższa cena nie wynika z większego oczka i mniejszej ilości drutów. Te o większych oczkach będą mniej stabilne no i oczywiście łatwiej będzie przez nie przejść małym zwierzętom.
Uwaga na pułapki
Szukając odpowiedniego panela zwykle poszukujemy najtańszej opcji. Porównując jednak ceny trzeba także porównywać parametry: wysokość, grubość drutu i wielkość oczek. Może się bowiem okazać, że niska cena idzie w parze z równie niską jakością. Lepiej wystrzegać się paneli z marketów budowlanych, a skupić na tych od producentów. Są one dużo lepszej jakości nie tylko ze względu na standardowe parametry, które zapewniają wytrzymałość, ale też chociażby lepszej jakości ocynk, zapobiegający korozji. Warto porównać wizualnie takie panele – różnica jest widoczna już na pierwszy rzut oka. Zatem oszczędność na panelach gorszej jakości jest pozorna, gdyż zamiast jednego trwałego ogrodzenia na lata będziemy musieli po kilku latach wymienić tanie panele, a co za tym idzie podwójnie zapłacić za ogrodzenie.
Nowoczesne panele ogrodzeniowe
Każdy szanujący się wykonawca dba o jakość swoich paneli. Jest to jego wizytówką i autoreklamą. Najważniejsze to upewnić się z jakich materiałów zostały wykonane panele. Powinny cechować się odpowiednim procesem przygotowującym powierzchnię do aplikacji farbowej – tak by fabryczny produkt otrzymał wysokiej klasy zabezpieczenia antykorozyjne.
W naszej firmie mogą samo Państwo zobaczyć proces przygotowania paneli. Zachęcamy do odwiedzenia naszego biura bądź do śledzenia naszego profilu na Facebooku gdzie dzielimy się naszymi dokonaniami i efektami naszej pracy! Dbamy, by wszelkie panele ale także i inne produkty wykonywane u nas były jak najwyższej jakości i wytrzymywały jak najdłużej.