Menu Zamknij

Podmurówka – czy zawsze jest konieczna?

Podmurówka to pas betonu lub murku osadzony w gruncie stanowiący podstawę dla innej konstrukcji. W przypadku ogrodzeń pełni ona funkcję stabilizacyjną, wzmacnia konstrukcję i zwiększa wytrzymałość, choć nie jest niezbędna.

Kiedy możemy zrezygnować z podmurówki?

Na prostym i stabilnym terenie oraz wtedy, kiedy ogrodzenie jest stosunkowo lekkie np. ogrodzenie panelowe, ogrodzenie z siatki. Oczywiście podmurówka nie jest też konieczna kiedy planujemy tymczasowe ogrodzenie np. z siatki leśnej, gdyż wiąże się to z niepotrzebnymi kosztami, co więcej trudniej takie ogrodzenie wtedy zdemontować.

Dlaczego warto zastosować podmurówkę?

Zastosowanie podmurówki ma wiele zalet: oprócz stabilizacji poprawia estetykę ogrodzenia, uszczelnia ogrodzenie od dołu, dzięki czemu nie przejdą pod nim małe zwierzęta, zapobiega osuwaniu się ziemi, jeśli linia ogrodzenia przebiega blisko urwiska.

Rodzaje podmurówek i ich charakterystyka

Są dwa rodzaje podmurówki ze względu na sposób jej tworzenia: lana w formie zalewanego fundamentu lub prefabrykowana w formie gotowych desek betonowych.

Podmurówka lana

Jest solidna i dobrze zabezpiecza zarówno przed zalaniem ogrodzenia jak i przed podkopywaniem go przez zwierzęta. Możemy ją zrobić według własnego projektu, wybrać materiał, wymiary oraz kolory. Dobrze sprawdzi się na nierównym podłożu, przy skarpach i wszędzie tam, gdzie trzeba wzmocnić teren pod ogrodzenie

Wadą tego typu rozwiązania jest wysoki koszt – musimy kupić beton, deski szalunkowe i pręty zbrojeniowe. Co więcej tego typu prace wymagają doświadczenia budowlanego. Jeśli więc takiego nie mamy musimy zdać się na specjalistów, co wiąże się z dodatkowym kosztem zatrudnienia fachowców. Wykonanie takiej podmurówki  jest czasochłonne – musimy odczekać kilka zanim beton zwiąże. Sporo czasu zajmuje też samo przygotowanie szalunków, zdejmowanie i kilka innych niezbędnych czynności z tym związanych.

Podmurówka z prefabrykatów

Tania, szybka i łatwa w montażu. To najważniejsze zalety takiego rozwiązania. Nie trzeba specjalnej wiedzy ani umiejętności, by poradzić sobie z założeniem desek i łączników i można to zrobić w jeden dzień, jeśli metraż nie jest duży.

Główną wadą takiej podmurówki jest to, że gorzej stabilizuje ciężkie ogrodzenia np. kute. Ponadto, jeśli teren jest mocno nierówny, występuje ryzyko osuwania się ziemi lub po prostu trzeba wzmocnić podłoże tego typu podmurówka może okazać się niewystarczająca. Oczywiście przy lekkich nierównościach lub osuwiskach można zdublować płyty – nałożyć jedną na drugą i w ten sposób podnieść fundament. Kolejną wadą jest to, że pod betonową płytą zwierzęta bez problemu zrobią podkop. Jeśli chodzi o estetykę wizualnie prefabrykaty nie będą dobrze wyglądać np. pomiędzy murowanymi słupkami lub w towarzystwie ciężkich masywnych ogrodzeń.