Menu Zamknij

Siatka ogrodzeniowa – jak wybrać właściwą?

Siatki ogrodzeniowe widoczne są w polskim krajobrazie już od dawna. Nic dziwnego, bo to to trwałe, tanie i estetyczne rozwiązanie. Dodatkowym plusem siatek plecionych jest to, że zamontowanie jej nie wymaga specjalnych umiejętności, a przetransportowanie ze sklepu do domu jest możliwe we własnym zakresie samochodem osobowym bez konieczności dodatkowej opłaty za transport. Ponadto do montażu możemy wykorzystać stare słupki nawet jeśli ich rozmieszczenie jest metr szersze lub węższe niż zalecane 2,5m.

Z czego wykonuje się siatkę?

Wybierając siatkę część z nas kieruje się walorami estetycznymi co jest zrozumiałe. Chcemy, by nasze ogrodzenie ładnie wyglądało. Ważne jednak, by było też trwałe, bo dzięki temu dłużej będziemy się nim cieszyć i dłużej zachowa dobry wygląd. Siatka dobrej jakości powinna być wykonana z ocynkowanego drutu ze stali niskowęglowej. Proces cynkowania zapewnia właściwości antykorozyjne drutu, chroniąc przed działaniem wody i powietrza. Siatkę można wypleść z samego drutu lub powlec ją tworzywem sztucznym z polichlorku winylu, popularnie zwanym PCV. Ścisłe pokrycie warstwą PCV zapewnia termoplastyczność, wytrzymałość mechaniczną, odporność na mróz i wiele rozpuszczalników.  Dzięki temu siatka powlekana dłużej zachowa estetyczny wygląd i nie będzie wymagała konserwacji.

Jak robi się siatkę?

W firmie MATECH do wyplatania siatki służy specjalna maszyna, na której można ustawić w zależności od potrzeb wysokość siatki i wielkość oczka. Wypleciona siatka jest zwijana w 10-metrowe rolki. Jedna rolka w zależności od wymiarów może ważyć od 16kg do 30kg. Produkujemy siatki o każdej wysokości od 1m do 2m i oczkach 50×50, 60×60 lub 75×75.

Siatka ocynkowana czy powlekana?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że siatka ocynkowana jest tańsza. Jeśli jednak dokładniej przyjrzymy się stosunkowi ceny do jakości, okazuje się, że niska cena jest związana z dużo cieńszym drutem ok. 1,4mm-1,8mm. Zauważmy, że siatka leśna typu L, która jest ok 4 razy tańsza również ma grubość drutu 1,6mm-2mm.

Porównując koszt siatki z drutu ocynkowanego o grubości 2,5mm i siatki powlekanej 2,5mm/3,6mm, gdzie 2,5mm to grubość drutu wewnątrz, widzimy, że siatka ocynkowana jest tańsza. Porównując jednak grubość całkowitą czyli siatkę ocynkowaną 3,5mm oraz siatkę powlekaną 2,5/3,6, gdzie 3,6 to grubość drutu w powłoce PCV to siatka powlekana jest tańsza. Jest to związane oczywiście z tym, że cena drutu jest wyższa niż pokrywy PCV, zatem im grubszy drut tym droższa siatka..

Co więc wybrać – siatkę ocynkowaną czy powlekaną? Nie ma jednej słusznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od potrzeb, budżetu i gustu. Jeśli chcemy ogrodzić działkę wokół domu, zależy nam, by ogrodzenie było trwałe, ale przede wszystkim dobrze wyglądało, wtedy warto wybrać siatkę powlekaną PCV. Prezentuje się ona dużo lepiej od siatki ocynkowanej i posiada dodatkowe właściwości chroniące przed niszczeniem.

Jeśli natomiast chcemy ogrodzić teren leśny, hodowli lub uprawy, nie zależy nam szczególnie na walorach estetycznych, wówczas lepszym pomysłem będzie siatka ocynkowana z cieńszego drutu lub siatka leśna. Jest to bardziej ekonomiczne rozwiązanie, a jednocześnie skuteczne i trwałe. Siatka ocynkowana z grubego drutu lepiej sprawdzi się także, gdy posiadamy większego psa. Taką siatkę będzie psu trudniej rozerwać, ponadto będzie wyglądała bardziej estetycznie niż popękana siatka powlekana.

Zapraszamy do kontaktu! Nasi specjaliści pomogą dobrać odpowiednie rozwiązanie do potrzeb klienta.